Popularne programy pocztowe - Microsoft Outlook lub Outlook Express - bywają sprawcami niemiłych niespodzianek. Do najczęściej spotykanych należy problem z uruchomieniem aplikacji (która zamiast wyświetlić ekran startowy generuje jedynie komunikat o błędzie) oraz utrata dostępu do maili lub całych skrzynek pocztowych (określana często jako „zniknięcie maili”). Niekiedy część korespondencji jest widoczna, a znika jedynie wybrany folder lub grupa wiadomości.
Outlook nie działa! Co robić?
Przyczyną błędów Outlooka mogą być ustawienia wyświetlania korespondencji (np. włączone filtry wiadomości) lub bardziej poważne awarie bazy danych. Często zdarza się również, że problem leży w konfiguracji usługi lub też w źle przeprowadzonych procesach archiwizacji oraz kompaktowania zawartości skrzynek (zwłaszcza w Outlook Express, gdzie istnieją ograniczenia wielkości pliku .dbx do 2 GB).
Można próbować samodzielnie odzyskać korespondencję, korzystając z programów dostępnych w sieci. Wiele z nich udostępniono jednak wyłącznie w wersji demo lub trial – aplikacja owszem, wyszukuje zaginione pliki, ale żeby je przywrócić wymagane jest wykupienie pełnej licencji (a to już koszt kilkuset złotych). Często też samodzielne próby naprawy tego typu usterek kończą się przypadkowym skasowaniem lub uszkodzeniem bazy danych i - w efekcie - utratą otrzymanych oraz wysłanych e-maili na stałe.
W sytuacji gdy nie można sobie pozwolić na utratę korespondencji, warto skorzystać z pomocy serwisu komputerowego. Fachowcy przywrócą Outlook’a do stabilnej wersji i pomogą bezpiecznie odzyskać e-maile. Wykonają również aktualizację do najnowszej wersji, a jeżeli występują problemy z kompatybilnością, doradzą alternatywny program pocztowy do obsługi skrzynki. Pozwoli to zapobiec podobnym problemom w przyszłości i poprawić bezpieczeństwo komputera.