Wymiana karty graficznej w laptopie
Wymiana karty graficznej jest bardzo skomplikowanym procesem. Układy BGA stosowane w laptopach, mają bardzo małą powierzchnię, dlatego trzeba zapewnić im odpowiedni proces lutowania. W przypadku tych układów ważne jest, by naprawą zajął się serwis, ponieważ jest to delikatna część komputera, która potrzebuje precyzji.
W internecie można znaleźć szereg wskazówek wymiany lub naprawy karty. Działając na własną rękę można jedynie wyrządzić w swoim komputerze jeszcze większą szkodę, a nawet zupełnie go zepsuć. Dlatego zalecamy skorzystanie z usług serwisu.
Etapy naprawy laptopa
Uzupełnij dane w formularzu Zleć naprawę i opisz dokładnie objawy usterki oraz okoliczności jej powstania. Wybierz sposób dostarczenia laptopa do serwisu (osobiście lub odbiór przez kuriera).
Po otrzymaniu przesyłki przystępujemy do diagnozy usterki, a następnie określamy koszt naprawy. Przed rozpoczęciem pracy kontaktujemy się z Tobą i przedstawiamy koszty. W momencie akceptacji wyceny przystępujemy do naprawy urządzenia.
Nasi specjaliści naprawiają urządzenie przy pomocy zaawansowanego sprzętu - usuwają usterki przywracając do działania lub wymieniając uszkodzone elementy. Następnie sprawny laptop jest dokładnie testowany i przekazywany klientowi.
Jak działa karta graficzna w laptopie?
Karta graficzna znajduje się w układzie BGA na płycie głównej. Korzystając z pamięci obrazu (części pamięci, w której przechowywane są dane odpowiadające za to, co wyświetla się na ekranie) i złącza cyfrowego, karta graficzna przetwarza ową pamięć w postaci cyfrowej do monitora.
Rodzaje kart graficznych
Istnieją dwa rodzaje kart graficznych w laptopach. Warto jednak pamiętać o tym, że zwykle montowane są jednocześnie, tak więc o ile wymiana jednego typu karty nie wchodzi w grę, śmiało można wymienić drugi typ.
Oba typy kart są jednak przylutowane do płyty głównej na stałe, tak więc ich wymiana, tak czy inaczej, jest bardzo skomplikowana i ryzykowna.
Zintegrowany układ GPU
Pierwszy z nich to zintegrowany układ GPU, który umieszczany jest zwykle na moście północnym płyty głównej lub w procesorze. Tego typu karty graficzne nie są możliwe do wymiany, zwłaszcza, że zwykle są zależne od innych podzespołów (na przykład, procesora). Co więcej - płyta główna projektowana jest w ataki sposób, aby była kompatybilna dla określonego modelu karty graficznej - miała odpowiednie zasilanie, ilość pamięci graficznej oraz BIOS zaprogramowany pod obsługę określonego modelu grafiki.
Zintegrowane karty graficzne można wymienić tylko na takie same karty i tylko kiedy wymiana jest absolutnie konieczna (na przykład, kiedy karta uległa korozji po zalaniu albo uszkodzeniom mechanicznym). W tym względzie modernizacja grafiki jest niemożliwa.
Oddzielny układ GPU
Drugim jest oddzielny układ GPU, który może być bezpośrednio wlutowany w płytę główną albo znajdować się na kartach rozszerzeń MXM. To właśnie dzięki tym rozszerzeniom można dokonać wymiany karty graficznej w laptopie.
Dlaczego warto postawić na RatujLaptopa?
Jasne zasady
Naprawę rozpoczynamy wyłącznie w momencie zaakceptowania wyceny przez klienta.
Duże doświadczenie
Nasz serwis działa od ponad 15 lat - w tym czasie zebraliśmy ogromne doświadczenie, które pozwala nam precyzyjnie namierzać i usuwać usterki.
Ekspresowe naprawy
Posiadamy wiele części dostępnych od ręki, dzięki czemu naprawa trwa bardzo krótko. W innych przypadkach ekspresowo sprowadzamy niezbędne części.
Gwarancja
Na każdą naprawę w naszym serwisie udzielamy nawet do 24 miesięcy gwarancji!
Bezpieczeństwo
Twoje prywatne dane traktujemy bardzo poważnie, dlatego ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem.
Pozytywne opinie
Z naszych usług skorzystały tysiące zadowolonych klientów, co potwierdzają liczne pozytywne opinie w Google.
Kiedy można wymienić kartę graficzną?
Trzeba pamiętać, że i złącza MXM nie zawsze są ze sobą kompatybilne - wybierając kartę graficzną na wymianę, należy wziąć pod uwagę, że złącze pierwszej generacji - MXM-I, MXM-II, MXM-III i MXM-IV - nie będzie działać ze złączem drugiej generacji - MXM A i MXM B.
Każde złącze MXM pierwszej generacji jest kompatybilne ze swoimi poprzednikami - MXM-IV może więc łączyć się z kartą graficzną typu I, II i III, jednakże jeśli będziemy chcieli zainstalować kartę graficzną typu IV w złączą MXM-II, karta nie zadziała.
Kiedy chcemy wymienić kartę graficzną w laptopie, trzeba wziąć również pod uwagę takie czynniki jak: rozmiar karty - czy mieści się w obudowie komputera czy nie; i czy karta będzie nachodzić na inne części laptopa; jaki ma VGA BIOS (czy nowa karta graficzna będzie działać z systemem operacyjnym naszego laptopa); a także czy odległość rozstawu otworów chłodzący jest taka sama.
Niektóre laptopy posiadają specjalne złącze (nie MXM) na kartę graficzną, ale w takim przypadku możliwość wymiany karty graficznej jest raczej ograniczona do konkretnego modelu.
Dlaczego trzeba wymienić kartę graficzną?
Główne przyczyny uszkodzeń karty graficznej to usterki mechaniczne (spowodowane, na przykład, przez upadek laptopa na twardą powierzchnię), utlenienie spoiwa lutowniczego i degradacja połączeń (tak zwane zimne luty), przegrzanie układu GPU (najczęściej z powodu nawarstwiającego się wewnątrz laptopa kurzu), czy wreszcie zwarcia na płycie główniej (nierzadko wynikającego z zalania laptopa).
Jest wiele objawów uszkodzenia karty graficznej, a najważniejsze z nich to:
- artefakty
- ekran podzielony na kilka części
- sytuacja, w której po uruchomieniu widać czarny ekran, ale świecące diody świadczą o tym, że komputer pracuje
- sytuacja, w której pod obciążeniem (na przykład podczas gry o wysokiej grafice) laptop się nagle wyłącza
- po uruchomieniu systemu pojawia się niebieski ekran
- sterownik karty graficznej przestaje działać albo następują problemy z jego instalacją
Przy czym wiele z tych objawów może też świadczyć o uszkodzeniach innych części laptopa związanych z obrazem i grafiką. Może pękła matryca, może uległa zerwaniu jej taśma, a może doszło do uszkodzenia płyty głównej.
W większości z tych przypadków naprawa karty graficznej sprowadza się tylko do wyczyszczenia wnętrza laptopa, naprawy płyty głównej, wymiany matrycy lub taśmy matrycy albo reballingu układu BGA. Czasem jednak nie pozostaje nic innego jak tylko wymienić kartę graficzną na nową.
Wymiana karty graficznej w laptopie - jak przebiega?
Kiedy już wiemy czym się kierować, wybierając nową kartę graficzną ze złączem MXM, sama wymiana karty graficznej jest dość prosta. Polega na tym, że najpierw odkręcamy dolną obudowę, aby mieć dostęp do karty graficznej (przy czym w niektórych laptopach trzeba rozebrać cały komputer, aby móc dostać się do karty), a potem można spokojnie wymienić kartę graficzną w laptopie za pomocą śrubokrętu.
Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, kiedy musimy wymienić kartę graficzną w laptopie, która nie ma dedykowanego złącza MXM. Najpierw następuje demontaż starego układu graficznego, możliwy tylko za pomocą specjalistycznej stacji lutowniczej. Następnie czyścimy pola lutownicze z resztek starej cyny - potrzebne do tego będą topnik, lutownica z grotem w kształcie łopatki i taśmy miedzianej, która odessie spoiwo. Dopiero po oczyszczeniu da się wymienić kartę na nową.
Teoretycznie da się wymienić kartę zintegrowaną, ale z powodu ograniczeń jakie ma zintegrowany układ GPU, zamontowanie nowej karty wymagałoby również przylutowania nowych elementów, a i przygotowanie nowej grafiki pod stary model byłoby bardzo czasochłonne. Wymiana grafiki w takim przypadku kosztowałaby za dużo czasu i pieniędzy.
Istnieje jednak jednak osobne rozwiązanie, nie wymagające w ogóle wymiany czegokolwiek, a jest nim zewnętrzna karta graficzna (eGPU), która jednak zwykle osiąga wysokie ceny, a nie każdy laptop ma złącze Thunderbolt 3 potrzebne do podłączenia zewnętrznej karty graficznej.
Obojętnie jednak czy chcesz wymienić uszkodzoną kartę na płycie głównej, czy dokonać wymiany karty MXM na nowszą i bardziej wydajną, nasz serwis posiada wiedzę, doświadczenie i specjalistyczne narzędzia, aby przeprowadzić odpowiednie naprawy.