Naprawa zalanego laptopa? Dla naszych specjalistów to nic trudnego!
Duża część zgłaszanych usterek w serwisach komputerowych jest związana z awariami, które wyniknęły po przypadkowym rozlaniu cieczy na laptopa. Ich rodzaj i skala uszkodzenia może być przeróżna, w zależności od ilości płynu, czasu reakcji oraz poprawności podjętych działań. Trzeba mieć na uwadze, że przykładowo woda lub kawa mogą wyrządzić duże szkody naszemu komputerowi więc absolutnie nie można bagatelizować tego problemu, nawet jeśli początkowo wydaje się nam, że wszystko jest w porządku.
Co więc może się wydarzyć, jeśli przypadkowo zetkniemy elektronikę zawartą w naszym urządzeniu z cieczą?
- korozja połączeń elektronicznych
- zwarcia
- trwałe uszkodzenia podzespołów
Jeśli te nazwy niewiele Ci mówią, to najprościej można to ująć w następujący sposób: nawet niewielka ilość płynu, może doprowadzić do nieodwracalnych zmian, z którymi będzie wiązała się konieczność zakupu nowego laptopa lub komputera. Przechowując na dysku twardym bardzo ważne dane firmowe lub prawne, musisz mieć z tyłu głowy to, że w przypadku wystąpienia takiej awarii wszystkie one mogą być niemożliwe do odzyskania.
Pamiętaj - pod żadnym pozorem nie uruchamiaj urządzenia po zalaniu cieczą!
Bardzo wiele osób szuka rozwiązań przeróżnych problemów dopiero w momencie, kiedy one wystąpią. Jednak w przypadku płynów i elektroniki, w momencie zakupu np. nowego laptopa lepiej od razu dowiedzieć się co zrobić w przypadku zalania wodą, ponieważ może to nas uchronić przed poważną awarią i dużymi kosztami finansowymi, związanymi z naprawą.
Jeden z naszych klientów w ostatnim czasie oddał nam do naprawy komputer MSI GT80, powierzając nam go aby zmierzyć się z problemem zalania. Od momentu wylania cieczy do zauważenia pierwszej usterki przez klienta (brak reakcji urządzenia na przycisk POWER) minęły dwa tygodnie. Co przez ten czas zdążyło się wydarzyć?
- skorodowana elektronika
- płyta główna w wielu miejscach spalona
Jesli ciecz zostanie na elektronice, pod wypływem prądu bardzo szybko zaczyna się korozja. Laptop działa dobrze, do momentu w którym korozja nie uszkodzi podzespołów. Bardzo częstą sytuacją jest uszkodzenie elementów i skorodowanie złącza taśm na płycie głownej które są trudne do odbudowania zwłaszcza w tak nietypowym komputerze jakim jest GT 80.
Dlaczego o tym piszemy? W momencie wystąpienia zdarzenia, gdyby klient zdecydowałby się od razu na czyszczenie urządzenia w profesjonalnym serwisie, żadna z powyższych usterek mogłaby nie wystąpić. Sam proces czyszczenia również jest dużo tańszy, niż późniejsza próba naprawy wszystkich elementów danego sprzętu.